بلاگ – سایدبار چپ

برگزاری کارگاه CryptoCurrency

توسط 27 آذر 1398

کارگاه CryptoCurrency در تاریخ 14 آذر در صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد. این کارگاه به عنوان هفتمین کارگاه از مجموعه کارگاه‌های آموزشی فین‌تک، تحت عنوان رویداد FinWay، برگزار شد.

در ابتدای کارگاه، آقای امیر عباس امامی، مدیرعامل استارتاپ کارچین، در مورد برخی مفاهیم همچون اقتصاد اشتراکی و کسب و کارهای پلتفرمی صحبت کردند. سپس فناوری بلاکچین را به عنوان یک انقلاب در این حوزه مورد بررسی قرار دادند. در ادامه در مورد نحوه فعالیت سنتی کسب و کارها و مشکلات آن‌ها و مزایای تغییر این کسب و کارها با استفاده از فناوری بلاکچین صحبت شد. سپس در مورد انواع پول و همچنین رمزارزها توضیحات مفصلی ارائه کردند و کاربردهای بلاکچین در موضوعات مختلف را مورد بررسی قرار دادند. در نهایت نیز در مورد کارچین به عنوان یک بلاکچین بر مبنای اتریوم در حوزه تاکسی‌های اینترنتی توضیحات مفصلی ارائه کردند و همچنین استراتژی‌های این کسب و کار را تشریح کردند. شرکت‌کنندگان نیز در مباحث همکاری داشتند و گفت و گوی زیادی رد و بدل شد.

در بخش بعدی و انتهایی کارگاه، آقای میر سهیل نیک‌زاد به عنوان یک فعال در حوزه بازار رمزارزها تحت عنوان بیتکوینر، نحوه کار بیت‌کوین به عنوان یک نمونه معروف از رمزارزها به زبان بسیار ساده مورد بررسی قرار دادند. در این بررسی تمامی مراحل از ایجاد کیف پول برای معامله بیتکوین تا استفاده از آن در موضوعات گوناگون و همچنین تاریخچه فعالیت این رمزارز و سرگذشت فعالین آن تشریح شد. در ادامه نیز تعدادی رمزارز دیگر با کاربردهای مختلف را معرفی کردند و مورد تحلیل قرار دادند.

در ادامه رویداد FinWay، هشتمین کارگاه تحت عنوان کارگاه PFM، با موضوع بررسی فناوری‌ها و نوآوری‌های جدید در امور مالی شخصی و شرکتی در تاریخ 21 آذر ماه برگزار خواهد شد. جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت Finway.ir مراجعه فرمایید.

Previous
Next

برگزاری کارگاه LendTech

توسط 20 آذر 1398

کارگاه LendTech در تاریخ 7 آذر در صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد. این کارگاه به عنوان ششمین کارگاه از مجموعه کارگاه‌های آموزشی فین‌تک، تحت عنوان رویداد FinWay، برگزار شد.

در ابتدای کارگاه، آقای امیر حق رنجبر، مدیرعامل ایران‌رنتر به تدریس پرداختند. ایشان در مورد P2P Lending توضیحاتی ارائه کردند و به معرفی آن پرداختند. سپس از ایران‌رنتر به عنوان یکی از نمونه‌های P2P Lending در ایران نام بردند و مسیر طی شده توسط این استارتاپ را مورد بررسی قرار دادند. در ادامه در مورد نحوه فعالیت و بخش‌های مختلف ایران‌رنتر توضیحاتی ارائه کردند. سپس به بررسی چالش‌هایی که در گذشته با آن رو به رو بودند پرداختند و چالش‌های کنونی را نیز مورد تحلیل قرار دادند. در نهایت نیز آمارهایی از وضعیت این استارتاپ و برنامه‌های آتی آن ارائه کردند. بخش زیادی از این قسمت کارگاه به پرسش و پاسخ شرکت‌کنندگان اختصاص داشت و گفت و گوی مفیدی صورت گرفت.

در بخش بعدی کارگاه، آقای پرهام خلیلی در مورد انواع روش‌های وام‌دهی و تأمین مالی، به طور کلی Alternative Financing، مباحثی را به شرکت‌کنندگان ارائه کردند. در ابتدای این بخش به بررسی تاریخچه Alternative Lending و ارائه برخی آمارهای جهانی در این حوزه پرداختند. سپس به صورت جزیی به بررسی انواع روش‌های Alternative Lending پرداخته و در مورد حوزه تمرکز آن نیز توضیحاتی ارائه کردند. در نهایت نیز در مورد Crowd Sourcing به عنوان مفهوم پایه برای تأمین مالی جمعی صحبت کرده و انواع روش‌های تأمین مالی جمعی را مورد بررسی قرار دادند. در این بخش از کارگاه نیز شرکت‌کنندگان فعال بودند و گفت و گوی زیادی صورت گرفت.

در بخش انتهایی کارگاه، آقای علی عمیدی، مدیرعامل کارن‌کراد، به ارائه تجربیات خود از فعالیت در حوزه Crowd Funding پرداختند. در ابتدا از شروع این حوزه در ایران، تلاش‌ها برای جاانداختن مفهوم آن و چالش‌هایی که با آن برخورد داشتند سخن گفتند. سپس به بررسی وضعیت‌های مختلف این حوزه در طول چند سال اخیر و علی‌الخصوص وضعیت فعلی آن پرداختند. همچنین در مورد مشکلات رگولاتوری و چشم‌اندازهای این حوزه نیز توضیحاتی ارائه کردند.

در ادامه رویداد FinWay، هفتمین کارگاه تحت عنوان کارگاه CryptoCurrency، با موضوع فناوری بلاکچین به عنوان پارادایم نوین خلق و انتقال ارزش در تاریخ 14 آذر ماه برگزار خواهد شد. جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت Finway.ir مراجعه فرمایید.

Previous
Next

برگزاری کارگاه InsurTech

توسط 11 آذر 1398

کارگاه InsurTech در تاریخ 30 آبان در صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد. این کارگاه به عنوان پنجمین کارگاه از مجموعه کارگاه‌های آموزشی فین‌تک، تحت عنوان رویداد FinWay، برگزار شد.

در ابتدای کارگاه، آقای مهدی ملکی، معاون برنامه‌ریزی و نوآوری بیمه رازی، به تدریس پرداختند. ایشان با اشاره به یکی از گزارش‌های McKinsey، به توضیحات و تحلیل‌هایی در مورد Digital Insurance پرداختند. در این گزارش فعالیت‌های بیمه به 5 دسته Claims، Pricing، Distribution، Marketing و Product development تقسیم شده است که تأثیر ظهور تکنولوژی‌های جدید در هر کدام از این حوزه‌ها مورد بررسی قرار گرفت. همچنین ایشان راهکارهایی کاربردی برای شروع به فعالیت در حوزه InsureTech و تعامل با بیمه‌ها ارائه کردند.

در بخش بعدی کارگاه، آقای پرهام خلیلی صحبت‌های خود را با ارائه آمارهایی از وضعیت بیمه در جهان و ایران شروع کردند. سپس در مورد چالش‌های صنعت بیمه به تفصیل به صحبت پرداختند. در ادامه استارتاپ‌های حوزه بیمه را با دسته‌بندی مشخص معرفی کردند و به ارائه اطلاعاتی در مورد وضعیت سرمایه‌گذاری و قراردادهای سرمایه‌گذاری در این حوزه پرداختند.

در بخش انتهایی کارگاه، آقای آرمین محمد حسینی، هم‌بنیانگذار و مدیر محصول بیمیتو، به ارائه تجربیات خود از فعالیت در حوزه InsurTech پرداختند. در ابتدا و پس از ارائه برخی توضیحات در مورد صنعت بیمه و InsurTech، چالش‌ها و فرصت‌های فعالیت در این حوزه در ایران را مورد بررسی قرار دادند. سپس به معرفی بیمیتو و سیر تکامل آن تا کنون پرداخته و نقشه‌ راه آینده بیمیتو را بیان کردند.

در ادامه رویداد FinWay، ششمین کارگاه تحت عنوان کارگاه LendTech، با موضوع بررسی تحولات و نوآوری‌های جدید در حوزه وام‌دهی و تأمین مالی در تاریخ 30 آبان ماه برگزار خواهد شد. جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت Finway.ir مراجعه فرمایید.

Previous
Next

برگزاری کارگاه WeathTech

توسط 8 آذر 1398

کارگاه WealthTech در تاریخ 23 آبان در صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد. این کارگاه به عنوان چهارمین کارگاه از مجموعه کارگاه‌های آموزشی فین‌تک، تحت عنوان رویداد FinWay، برگزار شد.

در ابتدای کارگاه، آقای محمد قاسمی، مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان توسعه فناوری سوشیانت، به تدریس پرداختند. ایشان در مورد بازار سرمایه و کارکردهای آن در اقتصاد توضیحاتی ارائه کردند. در ادامه در مورد انواع سرمایه و روش‌های سرمایه‌گذاری را معرفی کرده و وضعیت پس‌انداز مردم ایران را بررسی و تحلیل کردند. سپس به معرفی WealthTech و رسالت‌ آن پرداختند. در نهایت نیز 4 سطح مشاوره رباتیک را تشریح کردند.

در بخش بعدی کارگاه، آقای پرهام خلیلی صحبت‌های خود را با ارائه آمارهایی از وضعیت ثروت در جهان و ایران شروع کردند. در ادامه به بررسی تاریخچه مدیریت ثروت پرداختند و میزان سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته در این حوزه در سال‌های اخیر و دسته‌های مختلف WealthTech را بررسی کردند. سپس به بررسی عوامل تأثیرگذار در رشد و توسعه WealthTech و وضعیت آن در دنیا پرداختند. در ادامه، Robo-Advisor را به عنوان یکی از مهمترین زیرمجموعه‌های WealthTech معرفی کرده و نحوه فعالیت‌ آن‌، وضعیت آن در دنیا، معیارهای تفاوت و پیش‌بینی‌های آینده آن را تشریح کردند و چند مثال از موفق‌ترین Robo-Advisorهای دنیا ارائه کردند. پس از آن به معرفی دیگر زیرمجموعه‌های WealthTech همچون Micro Investing، Financial Service Software، Digital Brokerage و Investing Tools پرداخته و به صورت جداگانه آن‌ها را تشریح کردند.

در بخش انتهایی کارگاه، خانم فاطمه جعفری، مدیرعامل سهامیاب، به ارائه تجربیات خود از فعالیت در حوزه WealthTech پرداختند. در ابتدا و پس از ارائه برخی توضیحات در مورد WealthTech، چالش‌ها و فرصت‌های فعالیت در این حوزه در ایران را مورد بررسی قرار دادند. سپس به معرفی سهامیاب و سیر تکامل آن تا کنون پرداخته و چشم‌اندازهای آینده سهامیاب را بیان کردند. در ادامه برخی از تجربیات شخصی خود در این حوزه را به شرکت‌کنندگان انتقال دادند و در مورد رویکرد خود در توسعه محصول مطالبی بیان نمودند.

در ادامه رویداد FinWay، پنجمین کارگاه تحت عنوان کارگاه InsurTech، با موضوع بررسی تحولات و نوآوری‌های جدید در حوزه بیمه در تاریخ 30 آبان ماه برگزار خواهد شد. جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت Finway.ir مراجعه فرمایید.

Previous
Next

برگزاری کارگاه BankTech

توسط 26 مهر 1398

کارگاه BankTech در تاریخ 25 مهر در صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد. این کارگاه به عنوان سومین کارگاه از مجموعه کارگاه‌های آموزشی فین‌تک، تحت عنوان رویداد FinWay، برگزار شد.

در ابتدای کارگاه، آقای پرهام خلیلی به تدریس پرداختند. ایشان در مورد فعالیت بانک‌ها و رویکرد سنتی آن‌ها در ارائه خدمات صحبت کردند. در ادامه در مورد ظهور فین‌تک‌ها و Unbundling بحث شد. سپس در مورد راهکار بانک‌ها در مواجهه با این شرایط همچون سرمایه‌گذاری روی استارتاپ‌ها، بانکداری دیجیتال و مباحث دیگری همچون Omni Channel توضیحاتی به شرکت‌کنندگان ارائه دادند. در نهایت نیز در مورد نیاز بانک‌ها به فین‌تک‌ها و نیاز فین‌تک‌ها به بانک‌ها صحبت کردند.

در بخش بعدی کارگاه، خانم مهسا خمیسی، مدیرعامل سابق فینوتک، در مورد Open Banking یا همان بانکداری باز صحبت کردند. در ابتدا در مورد API و کارکردهای آن توضیحاتی ارائه دادند و سپس با معرفی بانکداری باز، به تشریح جزییات و ساختار آن پرداختند. در ادامه در مورد مزایای بانکداری باز برای بانک‌ها، مشتریان بانک‌ها و دریافت‌کنندگان این APIها نکاتی ارائه شد. در نهایت نیز در مورد وضعیت بانکداری باز در ایران صحبت کردند.

آقای پیام محب ملکی، متخصص امور بانکی و نوآوری‌های مالی، در قسمت سوم کارگاه در مورد بانکداری موبایلی به تدریس پرداختند. ایشان صحبت‌های خود را با ارائه توضیحاتی در مورد ماهیت بانک و آینده آن شروع کردند. در ادامه هفت نسل بانکداری موبایلی را به ترتیب تشریح کرده و مورد بررسی قرار دادند. سپس در مورد مفهوم بنک‌تک و تفاوت موبایل بانک و بانکداری موبایلی توضیحاتی ارائه دادند. و در آخر، وضعیت کنونی ایران در این زمینه را مورد بررسی قرار دادند. در این بخش، شرکت‌کنندگان سوالات زیادی در مورد جزییات بانکداری موبایلی پرسیدند و بحث زیادی در کارگاه صورت گرفت.

در بخش انتهایی کارگاه، آقای مسعود قبائی، مدیرعامل موبایلت، به معرفی موبایلت به عنوان یکی از نمونه‌های موفق بانکداری موبایلی پرداختند. در ابتدا در مورد تاریخچه تأسیس و مسیر رسیدن موبایلت به شرایط کنونی توضیحاتی ارائه کردند. سپس آمارهایی همچون تعداد کاربران، تعداد کاربران فعال، رشد روزانه، تعداد بازدید در ماه و مقایسه انواع روش‌های انتقال وجه صورت گرفته در اپلیکیشن ارائه دادند. در ادامه به ارائه توضیحاتی درباره استراتژی خود برای ایجاد و توسعه اپلیکیشن موبایلت و تشخیص نیازهای ذینفعان اصلی پرداختند. سپس توضیحاتی در مورد نئوبانک‌ها و مدل‌های کسب و کاری که می‌توانند ارائه کنند، دادند و در مورد مدل کسب و کار موبایلت صحبت کردند. در نهایت نیز چالش‌های ورود و چالش‌های ماندگاری در کسب و کار خود را تشریح کردند.

در ادامه رویداد FinWay، چهارمین کارگاه تحت عنوان کارگاه PayTech، با موضوع بررسی نوآوری‌های روز دنیا و ایران در حوزه پرداخت و انتقال وجه در تاریخ 2 آبان ماه برگزار خواهد شد. جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت Finway.ir مراجعه فرمایید.

Previous
Next

برگزاری کارگاه جامع FinTech – جلسه دوم

توسط 22 مهر 1398

دومین کارگاه از مجموعه کارگاه‌های آموزشی فین‌تک که تحت عنوان رویداد FinWay در حال برگزاریست، تحت عنوان کارگاه جامع Fintech، با موضوع وضعیت و آینده فین‌تک در ایران، در تاریخ 18 مهر ماه در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد.

این کارگاه در ادامه‌ی کارگاه گذشته، به بیان مقدماتی برای سایر کارگاه‌های فین‌تک پرداخت. در ابتدای کارگاه، آقای پرهام خلیلی خلاصه‌ای از مباحث ارائه شده در کارگاه قبلی درباره تاریخچه، عوامل مؤثر بر رشد فین‌تک در دهه اخیر و سرمایه‌گذاری در حوزه فین‌تک پرداختند. در ادامه در مورد تکنولوژی‌های ساختارشکن و تأثیرات آن‌ها در کسب و کارها بحث شد. سپس توضیحاتی درباره نسل Z، کسب و کارهای پلتفرمی، اقتصاد اشتراکی، هوش مصنوعی و داده ارائه دادند. در نهایت نیز به بررسی ترندهای موجود در صنعت فین‌تک پرداختند.

آقای رضا قربانی، بنیان‌گذار راه پرداخت، به عنوان مدرس دوم، صحبت خود را با پرسش از حضار شروع کردند. ایشان در صحبت‌های خود به بررسی عوامل شکل‌گیری و رشد کسب و کارهای فین‌تکی پرداختند. این قسمت از کارگاه به صورت پرسش و پاسخ و با نظرات شرکت‌کنندگان ادامه پیدا کرد. در ادامه، آقای قربانی در مورد وضعیت فین‌تک‌های ایران صحبت کردند و همچنین یکسری‌ پیش‌بینی‌ها در مورد آینده فین‌تک در ایران ارائه کردند.

در ادامه کارگاه، آقای مصطفی ثابتی، مدیر مرکز نوآوری بانک انصار، در مورد مقابله یا تعامل بانک‌ها و فین‎تک‌ها به ارائه پرداختند. نکته جالب این‌ بخش از کارگاه، دیدن فعالیت‌های فین‌تک‌ها از دید بانک‌ها و رویکرد بانک‌ها به فین‌تک‌ها بود. دلایل مختلفی که بانک‌ها و فین‌تک‌ها چرا در برخی موارد با هم تعامل دارند و چرا در برخی موارد به رقابت می‌پردازند نیز مورد بررسی قرار گرفت. همچنین از بانکداری باز به عنوان راهکاری مناسب برای تعامل بانک‌ها و فین‌تک‌ها یاد شد.

در ادامه رویداد FinWay، سومین کارگاه تحت عنوان کارگاه BankTech، با موضوع بررسی جدیدترین نوآوری‌ها در حوزه بانکداری در تاریخ 25 مهر ماه برگزار خواهد شد. جهت کسب اطلاعات بیشتر به صفحه اصلی سایت مراجعه فرمایید.

Previous
Next